Header image
مسدود سازی محتوای مختلف توسط گوگل کروم

گوگل کروم محتوای مختلط را مسدود خواهد کرد

دسامبر 1, 2019وب

بروز رسانی گوگل کروم برای سایت های نا امن

اخیرا گوگل کروم اعلام کرده است که به همین زودی اقدام به مسدود سازی سایت هایی خواهد کرد که محتوای نا امن را در صفحات وب خود منتشر میکنند .

این اخبار از ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی به تدریج در حال گسترش است و مسدود سازی این گونه سایت ها توسط مرورگر گوگل در حال انجام است , این مطلب و این اخبار باید به مدیران سایت و کسانی که کار طراحی سایت می کنند  گوشزد کند تا خطاهای ساختاری محتوای ناامن را رفع کرده تا مرورگر کروم مجددا اقدام به فراخوانی سایت آن ها کند .

در صورتی که مدیران سایت ها این خبر را جدی نگیرند موجب از دست دادن ترافیک و فروش خود خواهند شد

بروز رسانی گوگل کروم در محتوای مخلوط و ترکیبی سایت ها
بروزرسانی گوگل کروم در محتوای مخلوط و ترکیبی سایت ها

ما در این راهنمای کلی و اختصاصی به شما در خصوص رفع خطای گوگل کروم برای سایت و محتوای نا ایمن را یاد خواهیم داد پس برای مطالعه این مطلب تا انتها با ما همراه باشید .

همواره سعی شده یک راهنمای جامع و ساده ای در این خصوص تهیه شود ما سرفصل اصلی این راهنما را در زیر لیست نموده ایم

محتوای ترکیبی و مخلوط چیست ؟

چرا Google Chrome  میخواهد محتوای مخلوط را مسدود کند ؟

اگر وب سایت شما محتوای مختصری نمایش دهد چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

چگونه خطای مرورگر کروم را برای وب سایت وردپرس رفع نماییم؟

محتوای مخلوط چیست ؟

محتوای مخلوط اصطلاحی است برای بارگذاری محتوایی که از آدرس غیر https در وب سایت HTTPS استفاده می شود.

سایت هایی که دارای گواهینامه https  هستند و برای ارائه محتوا در سایت از این فن آوری مهم بره می برند اگر محتوایی را که از یک سایت غیر ایمن و http  فراخوانی کنند آنها نیاز به این مشکل دچار خواهند شد .

یکی از مهمترین دلایلی که شرکت های بزرگ جهانی همواره در صدد این هستند که گواهینامه ssl به صورت کاملا حرفه ای به عنوان یک پروتکل رمزنگاری به سایت ها معرفی شوند همین است .

آنها در تلاش هستند تا بر اساس مرورگر های خود از جمله مرورگر گوگل کروم کاربران را ترغیب به استفاده از ssl  کنند .

با این حال هنوز بسیاری از سایت ها و وبلاگ ها با ارائه محتوای ناامن جزئی (محتوای مختلط ) که بر روی پروتکل http وجود دارد تاکید دارند اما گوگل قصد دارد که کاری کند تا مدیران سایت ها مجبور به استفاده از این پروتکل شوند .

چرا Google Chrome میخواهد محتوای مختلط را مسدود کند؟

گوگل کروم قبل از این نیز اقدام به مسدود سازی سراسر وب سایت ها نموده بود اما به صورت کلی این محدودیت را اعمال نمی کرد اما پس از این بروز رسانی گوگل اعلام کرده است که محتوا و منابع غیر امن جاوا اسکریپت و آی فریم اگر در متون مشاهده شود کامل توسط گوگل کروم مسدود خواهد شد .

مسدود سازی محتوای مخلوط توسط گوگل کروم
مسدود سازی محتوای مخلوط توسط گوگل کروم

از تاریخ ماه دسامبر ۲۰۱۹ پس از انتشار این خبر این مسیر رو به جلو حرکت کرده تا اینکه تصاویر , صدا , فیلم و تاریخچه های از داده های ذخیره شده وب سایت ها را تحت تاثیر قرار داده است .

داده های غیر امن از سایت های http که در سایت هایی با پروتکل https  استفاده می شوند هنوز هم می تواند توسط هکرها برای کاربران , نصب نرم افزار های مخرب و سرقت از سایت منجر شود لذا این امر امنیت وب سایت شما را نیز مورد خطر و آسیب قرار خواهد داد .

از طرفی اگر این اتفاق بیافتد برای کاربرانی که از مرورگر گوگل کروم استفاده می کنند نشان دادن یک صفحه ناایمن میتواند تجربه بسیار بدی را به دنبال داشته باشد لذا ترافیک ورودی وب سایت شما با این امر با مشکلات جدی روبرو می شود که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم بر روی سئو سایت شما تاثیر منفی دارد .

اگر یک وب سایت با محتوای کم نمایش داده شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مرورگر گوگل برای اجرای این بروز رسانی یه مرحله اساسی را معرفی کرده و آن را اجرا خواهد کرد

مرحله اول :

با شروع دسامبر ۲۰۱۹  ، گزینه تنظیمات جدیدی را به منوی “تنظیمات سایت”  در مرورگر گوگل کروم اضافه خواهد کرد لذا  کاربران می توانند محتوای ترکیبی را که قبلاً توسط Google Chrome مسدود شده بود را رفع کنند

نتیجه این می شود اگر کاربر از یک وب سایت بازدید کند در صورتی که مشکلات مورد نظر توسط مدیر سایت حل نشود به کاربر آیکون سایت را با عنوان قفل نا امن جایگزین خواهد کرد .

مرحله دوم

با شروع ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ شروع به روز رسانی های خودکار آدرس های ویدیویی و فایل های صوتی http  خواهد کرد اگر بارگیری آنها روی https انجام نشود گوگل کروم به طور خودکار این پرونده ها را مسدود خواهد کرد .

نکته : پس از آپدیت امکان بارگذاری تصاویر روی http فراهم می باشد اما همچنان نماد قفل غیر فعال خواهد بود

مرحله ۳

از ماه فوریه ۲۰۲۰ گوگل کروم بر روی بروز رسانی خودکار تصاویر زوم خواهد کرد لذا اگر این تصاویر بر روی https  فراخوانی نشود این تصاویر نیز مسدود خواهد شد .

اصولاً ، اگر وب سایت شما از منابع محتوا مختلط برخوردار است که در HTTP به روز نشده است ، کاربران می توانند نماد Not Secure را در نوار آدرس مرورگر خود مشاهده کنند.

این بخش اول از این مطالب بود انشالله در بخش بعدی به معرفی راهکارهای بیشتر برای رفع این خطا خواهیم پرداخت.


یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند