Header image
تصویر مربوط به ثبت دامنه و هویز

هویز دامنه

جولای 12, 2019وب

آیا میدانید هویز دامنه چیست؟

whois یا هویز دامنه  یک کلمه مخفف نیست هرسال میلیون ها نفر از افراد ، شرکت ها، سازمان ها و دولت ها Domain ( دامنه اینترنتی )  را ثبت می کنند.

هر یک باید اطلاعات شناسایی و تماس را که ممکن است شامل نام، آدرس، ایمیل،شماره تلفن و مخاطبین اداری و فنی باشد،ارائه  دهد.

این اطلاعات اغلب به عنوان“داده whois“ نامیده می‌شود.

اما سرویس whois ( سرویس هویز دامنه )  یک پایگاه داده متمرکز نیست.در عوض،داده ها توسط بنگاه های مستقل به نام (ثبت) مدیریت می شوند.

هر شخصی که می خواهد ثبت نام شود باید اعتبار نامه ICANN را کسب کند.به طور مشابه ، ثبت نام تحت قرارداد با ICANN برای اجرای یک دامنه سطح عمومی مانند org, com یا یکی از gTLDهای جدید مانند STORAGE و LINK است.

ICANN براساس سیاست های موجود و موافقت نامه های موجود ، متعهد به اجرای اقداماتی است که  بدون محدودیت و دسترسی عمومی به اطلاعات whois دقیق و کامل، با توجه به قوانین قابل اجرا قدم بر می دارد .

.هرکسی می تواند پروتکل whois را برای جستجو در پایگاه داده خود و شناسایی نام دامنه ثبت نام استفاده کند.

پایگاه داده whois چیست؟

پایگاه داده whois یک پایگاه داده قابل دسترسی است که شامل جزئیات مالک و شخص مخاطب هر نام دامنه و همچنین نام سرور است.

هنگام ثبت نام،نام دامنه ،اطلاعات شما در پایگاه داده whois ثبت می شود.

نکته : قدم اول برای طراحی سایت , ثبت دامنه اینترنتی است تا مخاطبین بتوانند با داشتن آدرس سایت شما به صفحه اختصاصی متعلق به برند شما در هر کجای دنیا دسترسی پیدا نمایند.
شما می توانید از این پایگاه داده برای پیدا کردن مالک یا نام دامنه خاص استفاده کنید.اما برای جلوگیری از سوء استفاده میتوان نام و مشخصات را محدود کرد و یا به اصطلاح قفل دامنه را فعال نمود .

شما می توانید فقط یک نام دامنه در هر ثانیه و صد نام دامنه در ساعت بازیابی کنید.
شما همچنین می‌توانید پایگاه داده whois از طریق سایت های  ثبت کننده دامنه اینترنتی(سایت فروش دامنه) را بررسی کنید.رجیستری یک سازمان رسمی مسئول دامنه سطح بالا (TLD) است مانند DNS.be بلژیک ، SIDN هلند ،PIR دامنه های ارگ

جستجوی whois چیست؟

جستجوی whois یک ابزار برای جستجو در پایگاه داده عمومی جهت استخراج اطلاعات در مورد یک دامنه خاص، مانند تاریخ انقضا، ثبت کننده فعلی ، اطلاعات ثبت نام و غیره است.

سوالاتی درباره whois:

۱.جستجوگر دامنه whois چیست؟

جستجوی دامنه whois اجازه میدهد تا مالکیت نام دامنه را ردیابی کنید.

۲.پایگاه داده دامنه whois چیست؟

پایگاه داده whois شامل جزئیات مانند تاریخ ثبت نام دامنه ، زمانی که دامنه مورد نظر منقضی می شود، مالکیت و اطلاعات تماس، اطلاعات نام دامنه، ثبت کننده از طریق آن دامنه خریداری شده و غیره

۳.چگونه می توانیم جستجوی whois انجام دهیم؟

دامنه ای را که می خواهیم جستجو کنیم، پایگاه داده مناسب را پرس و جو خواهیم کرد و یک رکورد جدیدی را ارائه خواهیم کرد.

۴.چگونه می توانیم اطلاعات whois خود را به روز نگه داریم؟

اگر شما یک دامنه را خریداری کرده اید ، اطلاعات ذخیره شده با ثبت دامنه شما همان چیزی است که برای پایگاه داده whois به رجیستری منتقل می شود.با ثبت نام خود در شرکتی که دامنه را خریداری کردید تغییرات را اجرا کرده تا اطلاعات تماس whois برای هر یک از دامنه ها تغییر کند.

۵. چرا برخی از نوشته ها در جستجوی دامنه whois پنهان شده اند؟ 

اگر صاحب یک نام دامنه از خدمات حفاظت حریم خصوصی ثبت کننده خود استفاده کرده باشد ، برخی از جزئیات ممکن است در نتایج جستجوی whois پنهان شوند . علاوه بر این،برخی از رجیستری ها به طور خاص اطلاعاتی را پنهان می کنند تا قوانین مربوط به حفاظت از اطلاعات محلی را برآورده کنند.


پست های مرتبط


یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند