سرور مجازی چیست

Header image
سرور مجازی و هاست اشتراکی

سرور مجازی چیست و چه تفاوتی دارد ؟

مارس 23, 2020هاست

سرور مجازی تحت عنوان نام VPS  شناخته می شود سرور مجازی مخفف شده کلمه Virtual Private Server بوده که به VPS  مشهور است .

سرور مجازی تکی از سرور اختصاصی با منابع اختصاصی بوده که توسط مجازی ساز ها تقسیم بندی شده اند لذا با این کار میتواند با قیمت ارزانتر از سرور اختصاصی اقدام به تهیه فضای بیشتر و اختصاصی برای یک سایت کرد .

چه زمانی میتوانیم از سرور مجازی استفاده کنیم ؟

برخی سایت ها به دلیل اینکه مناسب میزبانی بر روی هاست های اشتراکی نبیستند به ناچار برای در اختیار داشتن منابع اختصاصی تر و دارای سطح ترافیک و پهنای باند بالاتر رو به خرید سرور های مجازی خواهند کرد .

لامز به ذکر است بسیاری از سایت ها در اینترنت اقدام به فروش سرور مجازی با قیمت های مناسب خواهند کرد که به نسبت امکانات در دسته بندی های مختلفی قرار میگیرند .

سرور مجازی چگونه کار میکند ؟

سرور مجازی یا همان وی پی اس میزبان فایل ها و پایگاه های داده شما برای وب سایت شما خواهد بود , زمانی که یک بازدید کننده آنلاین به سایت شما سر می زند و به وب سایت شما دسترسی پیدا میکند , مرورگر درخواستی را به سرور ارسال کرده و پروندها های لازم را از طریق اینترنت و سرور بارگیری میکند .

لازم به ذکر است میزبانی سایت شما از طریق یک وی پی اس در واقع میزبانی سایت توسط بخشی از سرور فیزیکی بوده که توسط نرم افزارهای مجازی ساز این سرور فیزیکی را بین چندین کاربر تقسیم بندی و اشتراک میکند .

در سرور های مجازی کاربر می تواند سیستم عامل های مختلف را بر روی آن نصب کرده و اقدام به مدیریت فضا و شخصی سازی آن کند بنابراین یک سرور مجازی هم مجازی است و هم خصوصی است زیرا شما کنترل کاملی بر روی آن خواهید داشت .

خرید یک سرور مجازی به شما این امکان را می دهد تا سایت خود را در یک فضای امن با منابع اختصاصی و تضمین شده از جمله ( فضا-حافظه –CPU  و غیره ) تنظیم کنید .

شما با خرید یک سرور مجازی دسترسی کاملی بر روی ریشه سرور داشته که گویی سرور اختصاصی را اجاره کرده اید اما با هزینه بسیار کمتر .

هاست اشتراکی 

میزبانی و هاست اشتراکی به عنوان یک راه حل برای صاحبان وب سایت های شخصی و کم ترافیک است لذا اکر سایت های شرکتی با مشاغل کوچک و یا حتی سایت های وبلاگ نویسی از میزبانی هاست اشتراکی بهره می برند .

در هاست های اشتراکی در واقع شما از همان سرور با تعداد اشتراکات زیاد استفاده میکنید با این تفاوت که در سرور مجازی به شما منابع اختصاصی می دهند در صورتی که در هاست اشتراکی این منابع بین افراد تقسیم بندی خواهد شد .

لذا حافظه و قدرت محاسبی هاست اشتراکی شما به نسبت نیاز کاربران سنجیده شده و ممکن است مدت زمان بارگذاری سایت شما نیز در این گونه هاست ها افزایش یابد .

در سرور مجازی شما قادر هستید تا سیستم عامل انتخابی خود را داشته باشید در صورتی که در هاست اشتراکی از قبل برای کاربران آماده شده و این گونه نیست .

میزبانی ابری در یک هاست اشتراکی

میزبانی ابری در یک هاست اشتراکی نیز تعاریف خاص خود را دارید , میزبانی ابری در واقع شما از یک سرور واحد استفاده نمی کنید بلکه از چند سرور خوشه ای در حال استفاده هستید به گونه ای که هر سرور در یک جای خاص یک نسخه بروز از وب سایت شما را ذخیره میکند و وقتی یکی از سرور ها از کار  افتاد این سرور به طور خودکار ترافیک را به سمت یک سرور با بار ظرفیتی کمتر هدایت خواهد کرد  لذا در سرور های ابری میزان خرابی هاست و فضا بسیار نادر است .

هاست وردپرس

ما قبلا در مورد هاست وردپرس توضیح دادیم اما اجازه دهید یک بار دیگر به طور خلاصه نیز در این بخش توضیح دهیم که هاست وردپرس چیست ؟

میزبانی وردپرس به طور خاص به کاربرانی داده خواهد شد که از سیستم مدیریت محتوای محبوب وردپرس استفاده میکنند زیرا در این هاست ها از نرم افزار هایی استفاده می شد که دارای چندین ویژگی مرتبط با wordpress بوده که میتوانید در صورت داشتن یک سایت به آسانی نصب با یک کلید افزونه هایی که از پیش نصب شده را استفاده نمایید .

سرور های مخصوص وردپرس به عنوان هاست وردپرس برای نیاز های سایت های وردپرس پیکربندی شئده اند لذا سرویس دهندگان این خدمات خود را تحت عنوان هاست مخصوص وردپرس ارائه خواهند داد .

نکات مثبت و منفی vps

اگر اکنون نیاز به خرید سرور مجازی هستید بد نیست در مواردی که در ذیل آورده شده با نکات مثبت و منفی آن آشنا شوید و بعد تصمیم به خرید بگیرید

نکات مثبت

  • سرور مجازی از هاست اشتراکی بسیار سریعتر و مطمئن تر است
  • سرور مجازی به دلیل رم و قدرت پردازش بالا و اختصاصی نوسان و قطعی کمتری در منابع اختصاص یافته دارد
  • مشکلات افزایش ترافیک سایر سایت ها بر روی سرور شما به هیچ وجه تاثیر گذار نخواهد بود .
  • در سرور مجازی وی پی اس شما دسترسی روت (  Root  ) دارید
  • در سرور مجازی شما از حریم خصوصی امن تری برخوردار هستید لذا همه پرونده ها و فایل های اطلاعاتی شما از دیگر کاربران مخفی و قفل شده است
  • سرور مجازی قابل ارتقا بوده و با توجه به نیاز شما میتوانید منابع سرور خود را به راحتی به روز نمایید

نکات منفی

  • سرور مجازی هزینه بالاتری نسبت به هاست اشتراکی دارد
  • برای خرید سرور مجازی شما نیاز به دناش فنی بالاتری در میزبانی وب خواهد داشت
  • در سرور مجازی تنظیمات امنیتی سلیقه ای بوده لذا در صورت عدم دانش کافی میتواند باعث آسیب پذیری امنیتی شود


یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند