سرور اختصاصی

Header image
سرور اختصاصی چیست

سرور اختصاصی چیست

مارس 29, 2020هاست

در سایت های فروش هاست و میزبانی وب بخشی وجود دارد با نام سرور که هم به صورت اختصاصی و هم به صورت مجازی قابل استفاده است .

ما در این مقاله به معرفی سرور اختصاصی خواهیم پرداخت

سرور اختصاصی در واقع به دو صورت توسط سایت های فروش سرور و هاست ارائه می شود برخی به صورت انحصاری و فیزیکی که شامل نصب قطعات  و سخت افزارهای موجود در محل شرکت  و نرم افزار های مرتبط بوده و برخی به صورت اجاره ای و کنترل کامل از راه دور خواهد بود .

نکته مهم در استفاده از سرور اختصاصی

لازم به ذکر است بهتر است که سرور اختصاصی اجازه شود و از راه دور توسط شرکت مشتری تنظیم  و مورد استفاده قرار گیرد چه بسا اینکه بسیاری از شرکت های خدمات فروش هاست  و میزبانی وب ادعا میکنند که اگر سرور اختصاصی در محل آنها نصب شود موجب صرفه جویی در هزینه , اتصال اینترنت قوی تر  و سیستم امنیتی پایدار تر خواهند بود .

برخی شرکت ها ممکن است از یک سیستم کامپیوتری به عنوان یک سرور شخصی استفاده کنند لذا این مورد نیز صدق خواهد کرد

به طور معمولا  در سرور اختصاصی در هر دو حالت مقدار مشخصی از فضا , فضای هارد و پهنای باند مناسب در اختیار کاربر قرار میگیرد ( منظور از پهنای باند اطلاعات واحد بر حسب گیگا بایت در هر ماه می باشد)

سرور اختصاصی و سرور مجازی

شرکت های فروش سرور اختصاصی میتواند با استفاده از مجازی ساز ها بخشی از فضای سرور اختصاصی را به سرور مجازی تبدیل کرده و به نوبه خود بتواند به چندین مشتری خدمات خود را بر روی یک سرور اجاره دهند .

تمامی ابزارها و پیشفرض نرم افزار از جمله FTP  برای پروتکل های انتقال فایل بر روی این سرور ها قابلیت نصب داشته و شرکت های فروش  و خدمات میزبانی با استفاده از نصب سیستم عامل ها و کنترل پنل به مشتریان خدمات اختصاصی ارائه خواهند داد .

آشنایی فنی با سرور اختصاصی

سرور اختصاصی به عنوان یک رایانه واحد در یک شبکه فعال اینترنتی بوده که برای تامین نیازهای شبکه و مدیریت ارتباطات با سایر رایانه ها تعریف می شود .

سرور از قطعاتی تشکیل شده که دارای فضا , رم , مکان مناسب برای نصب , فن , منبع برق و سایر متعلقات بوده که برای میزبانی انواع وب سایت ها , سامانه ها و سایر اطلاعات تحت شبکه مناسب خواهد بود .

در تجارت میزبانی وب سرور اختصاصی به طور معمول یک سرویس اجاره ای است که کاربر پس از اینکه یک سرور اختصاصی خریداری میکند در واقع این سرور را اجاره کرده و می تواند فضا و کنترل پنل مناسب را برای مدیریت هاست و سایت خود بر روی آن نصب کند

شرکت های میزبانی و طراحی سایت  این کار را برای مشتریان آسان نموده اند آنها انواع قادر اند بنا به سفارش مشتری انواع سیستم عامل را از جمله لینوکس و یا ویندوز نصب کرده و سپس با نصب کنترل پنل از جمله سی پنل یا دایرکت آدمین برای سرور لینوکس و یا پلسک برای ویندوز انجام دهند .

چه زمانی استفاده از سرور اختصاصی مفید است ؟

معمولا سایت هایی که دارای اطلاعات ارزشمند و زیاد و همچنین دارای ترافیک بالایی هستند و به عنوان سایت های پر ترافیک معنا خواهند شد نیاز به استفاده از سرور های اختصاصی دارند زیرا عملکرد این گونه سایت ها در این سرور ها به مراتب بهتر خواهد بود .

چه تفاوتی بین یک هاست و سرور وجود دارد

البته در اینجا منظور از هاست همان هاست اشتراکی می باشد و سرور همان سرور اختصاصی است

هاست اشتراکی همانطور که از نام آن پیدا است بخشی از سرور و فضای سرور بوده که بین مشترکین زیادی تقسیم شده و به فروش می رسانند لذا فضا و رم موجود در این سرور ها به دسته ای از مشترکی در یک بخش مشخص اختصاص می یابد .

اما در سرور های اختصاصی تمامی فضا ها اختصاصی بوده و به هیچ کاربری به غیر از خریدار اشتراک گذاری نخواهد شد لذا منابع موجود در این سرور ها بسیار بیشتر و قابل دسترس تر از هاست های اشتراکی است .

نکته : هزینه خرید سرور اختصاصی بیشتر از سرور مجازی و بسیار بیشتر از هاست اشتراکی خواهد بود .

با خرید سرور اختصاصی هر آنچه که یک کاربر به آن نیاز داشته باشد در کمترین زمان ممکن قابل تهیه خواهد بود و در اختیار کاربران گذاشته خواهد شد به همین دلیل است سرور های اختصاصی به عنوان قدرتمندترین گزینه برا میزبانی زیر ساخت ها به حساب می آیند .

سرور اختصاصی برای وب سایت های پرترافیک

بسیاری از وب سایت های پر ترافیک و فروشگاه های آنلاین در صورتی که دارای ترافیک ظرفیتی بالایی باشند نیاز به میزبانی اختصاصی توسط یک سرور اختصاصی هستند لذا ممکن است این سایت ها هزاران درخواست مهم و فشرده را در خود ذخیره کند به همین دلیل در این مواقع حتی ممکن است سرور مجازی جوابگو نباشد لذا انتخاب سرور قدرتمند و اختصاصی انتخابی معقولانه است .

در صورتی که نیاز به مشاوره بیشتر در این زمینه دارید لطفا با تهران وب در تماس باشید


یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند