تعطیلی سایت الکسا و بهترین سایت جایگزین آن

تعطیلی سایت الکسا و بهترین سایت جایگزین آن

تعطیلی سایت الکسا و بهترین سایت جایگزین آن

ژانویه 28, 2022سئو

سایت الکسا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین رتبه‌بندی سایت‌های جهانی مستقر در آمریکا اعلام کرد که پس از حدود ۲۵ سال فعالیت، خود را بازنشسته خواهد کرد. این تصمیم بدون هیچ توضیح قانع‌کننده‌ای از سوی مسئولان و مدیران این سایت‌ها علنی شد و اطلاعیه‌ای بر روی خروجی سایت الکسا مبنی بر تعطیلی سایت الکسا تا تاریخ ۱ می ۲۰۲۲ قرار گرفت؛ اما سؤال اینجا است چرا سایت الکسا تصمیم به تعطیلی سایت خود نمود و اینکه بسیاری از وب مسترانی که رنک الکسا برای آن‌ها اهمیت داشت چه تصمیمی خواهند کرد؟

تاریخچه سایت الکسا

امروزه سایت الکسا به‌عنوان یکی از سایت‌های غول تجارت الکترونیک مستقر در ایالات‌متحده به‌عنوان یک سرویس رتبه‌بندی در جهان شناخته می‌شود. سایت الکسا برای اولین بار در آوریل ۱۹۹۶ به‌عنوان یک سایت رتبه‌بندی و آنالیز ترافیک توسط بروستر کیل و بروس گلیت تأسیس شد. این سایت در آن زمان روزبه‌روز گسترش یافت و به حدی به محبوبیت رسید که تنها پس از ۳ سال توسط سایت آمازون باقیمت ۲۵۰ میلیون دلار خریداری شد. این شرکت بعدها به‌عنوان یکی از معتبرترین سایت‌های جهانی برای معیار سئو و آنالیز سایت‌ها در جهان به‌حساب آمد.

بسیاری از کاربران ایرانی بعد از معیار شناخته‌شده پیج رنک گوگل، الکسا را به‌عنوان انتخاب دوم خود می‌دانستند. Alexa در طول سال‌ها فعالیت رنگ و بویی تازه گرفت و هر بار تصمیم به تغییر شیوه و هدف خود نمود. زمانی که این سایت در اوج محبوبیت خود یعنی حدود سال ۲۰۰۶ میلادی تصمیم گرفت توسط سایت آمازون به یک موتور جستجو تبدیل شود و با بسیاری از سایت‌ها معتبر جهانی ازجمله گوگل در این زمینه همکاری کرد؛ اما متأسفانه در سال ۲۰۰۹ موتور جستجوی خود را تعطیل کرد و تنها به‌عنوان یک سایت رتبه‌بندی به کار خود ادامه داد.

رتبه الکسا چیست و چرا مهم است؟

معیار رتبه‌بندی Alexa بر اساس ترافیک واقعی سایت‌ها است. طبیعی است زمانی که سئو سایت شما در گوگل به‌صورت طبیعی رشد کند و سایت شما به‌عنوان یک سایت محبوب شناسایی شود مسلماً بر اساس ابزار سنجش الکسا عددی را به‌عنوان رتبه به شما اختصاص خواهد داد. با توجه به اینکه هدف الکسا از رتبه‌بندی از عدد ۱ تا بی‌نهایت بود. هرچه قدر سایت شما به‌عدد ۱ نزدیک‌تر می‌شد درنتیجه در اینترنت سایت شما مقبول‌تر و معتبرتر از گذشته نیز شناخته می‌شد. معمولاً بررسی رتبه الکسا برای سایت‌های اینترنتی بر اساس دو ابزار انجام می‌گرفت.

  • ورود به سایت الکسا و بررسی مستقیم سایت
  • بررسی رتبه الکسا با استفاده از نوارابزار

دلیل تعطیلی سایت الکسا پس از ۲۵ سال

تعطیلی این سایت با عنوان Retiring Alexa به‌عنوان یک خبر ناراحت‌کننده برای اهالی وب شوکه کننده بود. طبق اطلاعیه‌ای که این سایت در بخش پشتیبانی و سؤال کاربران منتشر کرد و همچنین به‌عنوان یک اعلانیه در بالای سایت طبق تصویر زیر منتشر نمود. تنها به این جملات بسنده کرد و بسیاری از کاربران خصوصاً کاربران ایرانی را در تعجب فروبرد.

تعطیلی سایت الکسا

بیست‌وپنج سال پیش، الکسا را تأسیس کردیم. پس از دو دهه کمک به کاربران برای یافتن و دستیابی به مخاطبان، تصمیم دشواری گرفتیم که سایت Alexa.com را در ۱ می ۲۰۲۲ بازنشسته کنیم. از اینکه ما را به‌عنوان یک منبع اصلی خود برای تجزیه و تحلیل ترافیک و تحلیل کلمات کلیدی رقابتی در نظر گرفتید متشکریم. ما مفتخریم که به‌عنوان مشتری در خدمت شما هستیم. بینهایت متشکرم

تیم Alexa.com

لازم به ذکر است هنوز دلیل قانع‌کننده‌ای برای این تصمیم از سوی سایت رتبه‌بندی الکسا به‌صورت رسمی ارائه نشده و تنها یک خروجی خبر در بسیاری سایت‌ها ازجمله سایت Bleeping Computers نیز منتشر شد. این گزارش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از کاربران دیگر از مراجعه به سایت الکسا خسته شده و ترافیک سایت منبع نیز روزبه‌روز در حال افت خواهد بود. این سایت از مشتریان خود می‌خواهد که حساب‌های این سرویس را در دسامبر ۲۰۲۲ برای همیشه حذف کنند.

سایت های جایگزین الکسا

اگر به دنبال بهترین سایت های جایگزین الکسا می‌باشید تا بتوانید به تجزیه تحلیل سایت‌های خود بپردازید و به‌نوعی رتبه‌بندی دقیق از آن‌ها داشته باشید. انتخاب محدودی نخواهید داشت. بسیاری از سایت‌ها ازجمله Ahrefs، SimilarWeb، GrowthBar و غیره به‌عنوان بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود. انشالله در پست آتی به معرفی تک‌تک این سایت‌ها و امکانات آن‌ها خواهیم پرداخت.


یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند