Header image
تاریخچه طراحی وب

تاریخچه طراحی وب

جولای 1, 2019طراحی

تاریخچه طراحی وب
 
تاریخچه طراحی وب با نقطه شروع طراحی در سال ۱۹۸۹ آغاز گردید

 

 

تاریخچه طراحی وب:

تاریخچه وب با نقطه شروع دنیای طراحی سایت در سال ۱۹۸۹ شروع شد و تا به امروز ادامه خواهد داشت.

تیم برنرزلی (Tim berners lee) در سال ۱۹۸۹ شبکه جهانی وب را اختراع کرد او دانشمند کامپیوتر بود و در لندن متولد شد ، پدر و مادرش دانشمندان اولیه کامپیوتر بودند که بر روی اولین کامپیوتر ها کار میکردند.
در سنین رشد و جوانی،تیم برنرزلی (tim berners lee) به قطار علاقمند بود و ماکت راه آهن و قطار را در اتاق خواب خود داشت.
(برخی از خاطرات تیم از زبان او بدین شرح است: من برخی از ابزارهای الکترونیکی را برای کنترل قطارها ساختم.پس از آن علاقه بیشتری به قطارهای الکترونیکی پیدا کردم.مدتی بعد ، زمانی که در دانشگاه تحصیل می کردم ، محاسباتی را از یک مجموعه تلویزیونی قدیمی انجام دادم)
پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه آکسفورد، برنرزلی به عنوان مهندس  نرم افزار در موسسه (CERN) در فرانسه پذیرفته شد.

او معتقد بود می تواند برنامه های بسیار گسترده ای داشته باشد.در حال حاضر میلیون ها کامپیوتر از طریق اینترنت با یکدیگر در ارتباط هستند و برنرزلی معتقد است که می توانند اطلاعات را با بهره برداری از تکنولوژی جدید به نام Hypertext به اشتراک بگذارد.

Hypertext چیست

تعریف علمی هایپرتکست شامل بیش از حد متن به یک کلمه، عبارت یا تکه ای از متن اشاره دارد که می تواند به یک سند یا متن دیگر مرتبط شود.

Ted nelson
Ted nelson

Hypertext هر دو لینک های متنی و موارد گرافیکی را پوشش می دهد. این اصطلاح توسط تد نلسون در دهه ۱۹۶۰ ساخته شده است و یکی از مفاهیم کلیدی است که باعث به کار افتادن موتور  اینترنت می شود.

بدون وجود هایپر تکست، پيوند يک موضوع به يک مقاله مرتبط در آن موضوع – يکي از ابزارهاي اصلي مرور وب – جستجو عملا  غيرممکن است.

در سال ۱۹۸۹ ، Tim دیدگاه خود را در وب با نام مدیریت اطلاعات(information management) پیشنهاد داد اما پیشنهاد تیم مورد پذیرش نبود . در حقیقت، رئیس او در آن زمان، مایک سنتال ، پیشنهاد تیم را واژه ای مبهم اما هیجان انگیز بیان کرد.

HypertextEditingSystem
HypertextEditingSystem

طراحی وب هرگز پروژه رسمی برای موسسه سرن (CERN) نبود ، اما مایک سنتال توانست زمانی را برای کار بر روی آن در سپتامبر ۱۹۹۰ داشته باشد.او با استفاده از یک NeXT Computer، یکی از محصولات اولیه استیو جابز، کار خود را شروع کرد.
تا اکتبر ۱۹۹۰، سه تکنولوژی اساسی وب امروزی که در زیر به آن اشاره میکنیم  نوشته شد.
۱. html:
زبان نشانه گذاری hypertext که زبان نشانه گذاری قالب بندی وب محسوب می‌شود
۲.URL
شناسه منبع یکسان یک نوع آدرس که منحصر به فرد است و برای شناسایی هر منبع در وب استفاده می شود همچنین آدرس اینترنتی نامیده میشود.
۳.HTTP
پروتکل انتقال ابرمتن اجازه می‌دهد تا منابع مرتبط را از سراسر وب بازیابی کند.

The WorldWideWeb (W3) is a wide-area hypermedia information retrieval initiative aiming to give universal access to a large universe of documents.
The WorldWideWeb (W3) is a wide-area hypermedia information retrieval initiative aiming to give universal access to a large universe of documents.

تیم اولین ویرایشگر وب، مرورگر(world wide web) و اولین وب سرور (http ) را نوشت. در پایان سال ۱۹۹۰ اولین صفحه وب در اینترنت باز شد و در سال ۱۹۹۱ افراد خارج از موسسه سرن (CERN) برای پیوستن به این جامعه وب جدید دعوت شدند.
همانطور که وب شروع به رشد کرد تیم متوجه شد که پتانسیل واقعی آن تنها در صورتی می تواند آزاد شود که هر کسی بتواند بدون پرداخت هزینه یا مجوز درخواست از آن استفاده کند.بنابراین تیم و همکارانش از این امر اطمینان حاصل کردند که CERN موافقت کند که کد اصلی را به صورت رایگان بدون هیچ حق الحسنه در دسترس قرار دهد.

این تصمیم در ماه آوریل سال ۱۹۹۳اعلام شد و موجی از خلاقیت، همکاری و نوآوری را که هرگز قبل از آن دیده نشده بود موجب شد.
تیم از CERN به موسسه فناوری ماساچوست در سال ۱۹۹۴ مهاجرت کرد تا کنسرسیوم جهانی وب (Wsc) یک جامعه بین‌المللی برای توسعه استاندارد های وب را بسازد.

او همچنان تا امروز مدیر wsc است انجمن اینترنتی ابتدایی برخی از ایده‌های انقلابی را که اکنون فراتر از بخش تکنولوژی گسترش می یابد


یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند